• JEDNOPODLAŽNOST

Je důležité si ihned vyjasnit, že toto si každý nemůže dovolit. Pouze v zemích, kde je spousta půdy, která není hustě osídlená, je možné si dopřát takové potěšení, jako vyběhnout přímo z ložnice na trávník nebo louku. Ale co je nejdůležitější, že tendence lokalizovat hlavní prostory na jednom patře je patrná všude. Pokud je k dispozici i druhé patro, jeho největší plocha je mnohem menší než u patra prvního, a využívá se přitom jen občas (nebo v některou denní dobu a jako pokoj pro hosty, herna a td).

  • VELKÉ PROSKLENÉ PLOCHY

Je třeba poznamenat, že tento trend se objevil od doby objevu vynálezu skleněných tabulek, přičemž v minulých staletích se projevil v několika fázích s ohledem na jejich vytvrzování, včetně prvních experimentů Miese van der Roheho a Philipa Jonese. Ale až vylepšení technologií energeticky úsporných a multifunkčních izolačních skel nám umožňuje mluvit o masovém jevu, který se zapojil do výstavy soukromých domů. Panoramatická okna již nejsou vnímána pouze jako ukazatel vysokého postavení majitele domu, ale často jsou již posuvná a v popularitě dohánějí okna rohová.

  • PULTOVÁ STŘECHA

Jasným trendem je odklon od klasických sedlových nebo valbových střech. Nahrazují je pultové střechy, někdy jich může být několik v podobě kaskády, na různých úrovních a v různých směrech, ale hlavní věcí je, že se nesbíhají v hřebeni. Toto řešení vytváří jedinečnou siluetu a tvar domu.

  • ZVĚTŠENÁ PLOCHA OTEVŘENÝCH TERAS

Terasa v domě není jen prostě přítomna, ale zaujímá také značnou plochu. Často je terasa na prvním i druhém patře (jako využívaná střecha) nebo se využívají terénní prvky k vytvoření víceúrovňových teras.

  • GRAFITOVĚ ŠEDÁ   a černá  barva je již několik let silně poptávaná, ale nyní je obzvláště patrné, jak všude vyplňuje prostory, kde nahrazuje „skandinávskou“ bílou barvu. To nesouvisí s ponurými náladami, spíše to pomáhá se soustředit. Navíc někteří lidé považují černou barvu za mladou a sexy – jak v oblékání, tak i v interiérech. A když finančně nezávislý člověk staví dům s nejnovějšími trendy v oblasti nejrůznějších infrastrukturních systémů, tak přeci potřebuje nějaké asociace, které jej budou rozptylovat od celodenního vydělávání peněz?  Černé stěny, černé keramické dlaždice, černý nábytek … Světlá relaxace je zde nahrazena elegancí a seriózností.
  • ENERGETICKÁ EFEKTIVITA

Je jasné, že na to bylo myšleno vždy. Náklady na energii byly ostatně hlavním důvodem. Růst ekologického uvědomění nás přiměl k péči o přírodu, zavádění „zelených“ přístupů při výstavbě domů. Vícevrstvé konstrukce s účinnou tepelnou izolací proto přirozeně nahrazují domy se stěnami z jednoho materiálu.

  • VENTILACE S REKUPERACÍ

Vytvoření mikroklimatu je jednou ze složek hodnocení energetické efektivity. Proč tento trend nabývá na síle? Protože moderní ventilační systémy dokáží šetřit elektrickou energii a současně zajišťovat pohodlné mikroklima v domě. Když vzduchotěsná okna s dvojitým zasklením zabraňují proudění vzduchu do místností, normální fungování přímé výměny vzduchu přestává fungovat a je tudíž zapotřebí jiný systém přísunu a odběru vzduchu. Neustále čerpat vzduch z ulice, filtrovat jej a ohřívat, a pak jej celý zase vypouštět zpět, to je příliš nákladné. Proto se bez rekuperace neobejdeme.